WSR2R0249FEK
Mfr.Part #
WSR2R0249FEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Description
RES 0.0249 OHM 1% 2W 4527
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Metal Element
Failure Rate :
Features :
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-65°C ~ 275°C
Package / Case :
4527 J-Lead
Power (Watts) :
2W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
24.9 mOhms
Supplier Device Package :
4527
Temperature Coefficient :
±75ppm/°C
Tolerance :
±1%